Scratch programozás


Forrás (medium.com)

Scratch programozási nyelv

A Scratch egy kifejezetten gyerekek (8-18 éves korosztály) számára fejlesztett programozási környezet. Ingyenesen letölthető Windows és Mac OS X és Linux rendszerekre. Legújabb változatát pedig már webes felületen is használhatjuk. Több mint 40 nyelven, köztük magyarul is használható!

Interpretált, vizuális programozási nyelv. A dinamikus nyelvek csoportjába tartozik – a kód a program futása közben is változtatható. A fejlesztését 2004-ben kezdte a Lifelong Kindergarten csoport az MIT (Massachusetts Institute of Technology) egyetemen, és az első hivatalos verziója 2007-ben jelent meg. Azzal a céllal készült, hogy a programozással még csak ismerkedő gyerekek is könnyedén alkothassanak animációkat, játékokat. A Scratch készítői egy olyan környezet megírására vállalkoztak, amelyben a programozás módja és tárgya a programozással ismerkedők számára érdekes és látványos.

A Scratch-ben való programozás kirakójátékozásra hasonlít: parancsokat és változókat felhasználva úgy lehet algoritmusokat összeépíteni, mint egy kirakót a darabjaiból. Ezek az elemek csak helyes módon illeszkednek egymáshoz. Az objektumorientált (szereplőközpontú) programozás támogatja az interaktív programok (például játékok) készítését, és segítségével kevésbé kell elvonatkoztatni a köznapi valóságtól. A környezet lehetőséget nyújt álló- és mozgóképi, hangi és zenei elemek vegyes használatára, így különböző tartalmakat és gondolatokat változatos médiaelemekkel lehet közvetíteni. Az elkészült programok feltölthetők a nemzetközi oldalra, ahol lehetőség van másoktól tanulni, mások munkáit értékelni, javaslatot tenni és fogadni. A programkódot mindenki a saját nyelvén tekintheti meg (ha a megfelelő fordítás létezik), így a programkódot készítő, és az azt megtekintő személyeknek nem kell érteniük egymás nyelvén.

Rövid története

  • 2004 - Lifelong Kindergarten csoport fejleszti a MIT (Massachusetts Institute of Technology) egyetemen
  • 2007 - Első hivatalos verzió
  • 2009 - Scratch 1.4 verzió (utolsó kiadás az 1.x sorozatban)
  • 2013 - Scratch 2.0 verzió (újratervezett szerkesztő, projekt módosítása a böngészőből, offline editor)
  • 2017 - Scratch 3.0 verzió (béta verzió - még teszt állapotban van)